W Russowie

w russowie 20180517 1357060421Przedszkolaki z najstarszych grup mieli okazję zwiedzić dworek znanej pisarki Marii Dąbrowskiej w Russowie i ekspozycję etnograficzną
na terenie parku wokół dworku. Skansen ten powstał w latach 1988 - 1998 i obejmuje wybrane zabytki budownictwa chłopskiego związanego z regionem kaliskim. Trzy, spośród sześciu przeniesionych obiektów, tworzą zagrodę chłopską z końca XIX wieku a pochodzą z różnych miejscowości podkaliskich:  Takomyśle,  Godziesze,  Skrzatki.

Szczególnie cennym zabytkiem jest spichlerz z Russowa nazywany przez mieszkańców "sołkiem" (2 poł. XVIII w.). Był on własnością rodziny Witczaków, którą Dąbrowska
doskonale znała i poświęciła jej jedno z opowiadań pt. "Królewskie korale". Srosunkowo niedawno bo w 1993 roku przeniesiono natomiast z podkaliskiego Dobrzeca chatę mieszkalną wyrobnika z początku XIX wieku. Ostatnim obiektem, który znalazł się na terenie muzealnego parku jest spichlerz dworski z 1800 roku przeniesiony z Kuźnicy Grabowskiej. Pisarka Maria Dąbrowska spędziła w Russowie jedynie dzieciństwo i młodość, ale do końca życia czuła się związana z ziemią kaliską. Zapraszamy na fotorelację, w zdjęciach ukazane są wnętrza dworku - umeblowanie salonów, sypialni, wyposażenie kuchni, stroje. Pobyt w Russowie to doskonałe zajęcia o tematyce historycznej i mamy nadzieję, że dzieciom  się podobało.