Makiełki, kluski z makiem

makieki kluski z makiem 20171223 1833783230Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku. Wszyscy się pieczołowicie przygotowujemy do tego wyjątkowego czasu. W naszym przedszkolu również dbamy o to, aby dzieci poczuły atmosferę świąt, ale także poznały tradycje z naszego regionu. O zwyczajach wigilijnych wiemy sporo, często opowiadamy o nich swoim dzieciom i tak przekazujemy z pokolenia na pokolenie.

Ale czy wiemy skąd się wzięły w naszej tradycji? Na wielkopolskiej wigili jadano przede wszystkim ryby, kluski z miodem i makiem, grzyby. Nie brakowało też suszonych owoców,  z których gotowano kompot, kaszy oraz kapusty z grzybami lub grochem. Jedna z najstarszych wigilijnych potraw – kutia, potrawa z pszenicy i miodu, do Wielkopolski przywędrowała dopiero po II wojnie. W wielu wielkopolskich domach tradycyjną kutię zastąpiły jednak kluski z makiem tzw. makiełki, lub bułka moczona w wodzie lub mleku, z makiem i miodem. Właśnie tą potrawę nasze przedszkolaki poznały na warsztatach zorganizowanych w  przedszkolu. Każda grupa najpierw poznała składniki, które są potrzebne do przygotowania makiełek, potem było wspólne wykonanie a na koniec przepyszna degustacja. Niektóre nasze przedszkolaki pierwszy raz próbowały tej potrawy, a inne mówiły że w ich domach ona gości na stole wigilijnym. Celem warsztatów było ukazanie naszej wielkopolskiej tradycji, która niestety w niektórych domach została już zapomniana.