II Przegląd Stroików Dożynkowych

ii przegld stroikow doynkowych 20170926 1238373856Już po raz drugi nasze przedszkole zostało zaproszone na II Przegląd Wieńców, Stroików i Bukietów Dożynkowych do Publicznego Przedszkola nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim. W tym roku nasz przedszkolny wieniec Dożynkowy przygotowała Zuzia razem ze swoją mamą. Ideą przeglądu jest kultywowanie tradycji związanych z Dożynkami, rozbudzenie i poszerzenie zainteresowań twórczością ludową.

W imprezie brały udział ostrowskie przedszkola, które przygotoway przepiękne wieńce, bukiety lub stroiki. Oprócz pięknej oprawy artystycznej wszyscy mogli obejrzeć wystawę hafciarki pani Joasi oraz stałą ekspozycję w przedszkolu: ludowe sprzęty, naczynia, narzędzia i wiele innych wspaniałych rzeczy. Tradycją już jest, że pod koniec sierpnia lub na początku września obchodzi się uroczyście święto plonów. Od zamierzchłych już czasów każdej pracy ludzkiej w polu towarzyszyły różnorakie zabiegi magiczne, które miały zapewnić dobry urodzaj. Obrzędy związane ze zbiorem plonów należą do najstarszych. W dniu zakończenia żniw przynoszono z pola ostatnią garść zboża, którą przechowywano aż do siewów wiosennych. Z czasem początkowe zwyczaje przeistoczyły się w większe widowiska obrzędowe. Zamiast garści zboża przynoszono odpowiednio składane  wieńce strojne w kwiaty i wstążki. Uczestniczyła w tym już większa grupa ludzi śpiewając pieśni dożynkowe, wyrażając radość z zakończenia zbioru zbóż. Tak powstał na ziemi polskiej zwyczaj dożynek.